ffdbheader

YFD Line of Duty Deaths
Alexander M. B. Davis, Assistant Chief – March 30, 1888
Michael J. McDonough, Firefighter – November 2, 1901
J. Smith Cowden, Firefighter – March 22, 1902
Albert M. Probst, Captain – June 23, 1904
Thomas C. Reilly, Assistant Chief – October 1, 1908
Charles ‘Charley’ Vaughan, Captain – October 2, 1908
Michael J. Coughlin, Firefighter – July 30, 1919
John Raymond Webb, Firefighter  – August 28, 1919
Martin ‘Marty’ Welsh, Captain – January 25, 1928
Thomas ‘Tommy’ Lyster, Captain  – November 25, 1940
Harold ‘Hank’ Lewis, Firefighter  – December 25, 1945
William Jackson, Firefighter – December 26, 1945
Charles E.Prosser, Captain  – February 4, 1960
William A. Lightbody, Captain – August 6, 1964
Fred J.Valenzisi, Engineer  – January 17, 1966
John Barry Lloyd, Firefighter  – February 17, 1976
Joseph ‘Conzy’ Lucci, Captain  – September 30, 1977
Michael L. Dolak, Assistant Chief  – January 8, 1979
John W. Walsh, Engineer – March 5, 1984


Youngstown Fire Chiefs (1875-Present)

1875-1876 James W. Ross
1876-1878 John W. Metz
1878-1880 Charles W. McNab
1880-1881 Richard Morgan
1881-1882 William Horner
1882-1883 Charles W. McNab
1883-1887 William H. Moore
1887-1891 John P. Mercer. (Last chief of the Vol Dept)
1891-1901 William H. Moore (First chief of the Paid Dept)
1901-1913 William H. Loller
1913-1928 Joseph Wallace
1928-1936 Harry J. Callan
1936-1940 Herman Steinfurth
1940-1944 Michael J. Melillo
1944-1948 Clarence V. Thomas
1948-1954 Leroy E. Halstead
1954-1960 John R. Lynch
1960-1961 Joseph Flask
1961-1964 Fred Bowser
1964-1970 Joseph Flask
1970-1978 George Panno
1978 Matthew J. DeCarlo (Served for 3 months)
1978 Frank J. Tobias (Acting Chief)
1978-1980 Rocco Russo
1980-1983 Charles O’Nesti
1983 Vincent L. Santangelo (Resigned before taking office)
1983-1990 Gerald Kernan
1990-1998 Hector Colon
1998-Present John J. O’ Neill, Jr.

 

Youngstown Mayors (1850-Present)

1850 – 1851 John Heiner
1851 – 1852 Robert W. Taylor
1852 – 1853 Stephen F. Burnett
1853 – 1855 William G. Moore
1855 – 1856 William Rice
1856 – 1857 Thomas W. Sanderson
1857 – 1862 Reuben Carroll
1862 – 1863 Peter W. Keller
1863 – 1863 John Manning
1863 – 1864 Thomas H. Wells
1864 – 1866 Brainard S. Higley
1866 – 1871 George McKee
1872 – 1873 John D. Raney
1874 – 1875 William M. Osborn
1876 – 1879 Matthew Logan
1880 – 1883 William J. Lawthers
1884 – 1885 Walter L. Campbell
1886 – 1887 Samuel A. Steele
1888 – 1891 Randall Montgomery
1892 – 1895 I. B. Miller
1896 – 1899 Edmond H. Moore
1900 – 1903 Frank L. Brown
1904 – 1905 W. T. Gibson
1906 – 1907 Frank L. Baldwin
1908 – 1912 Alvin W. Craver
1912 – 1916 Fred A. Hartenstein
1916 – 1918 Carroll Thornton
1918 – 1920 Alvin W. Craver
1920 – 1922 Fred J. Warnock (R)
1922 – 1922 George Oles (I)
1922 – 1923 William G. Reese (R)
1924 – 1927 Charles Scheible (D)
1928 – 1931 Joseph L. Heffernan (D)
1932 – 1935 Mark E. Moore
1936 – 1939 Lionel Evans (D)
1940 – 1943 William B. Spagnola
1944 – 1947 Ralph W. O’Neill (D)
1948 – 1954 Charles P. Henderson (R)
1954 – 1956 Frank X. Kryzan (D)
1960 – 1961 Frank R. Franko (D)
1962 – 1963 Harry N. Savesten (R)
1964 – 1969 Anthony B. Flask (D)
1970 – 1977 Jack Hunter (R)
1978 – 1979 J. Phillip Richley (D)
1980 – 1983 George Vukovich (D)
1984 – 1997 Patrick Ungaro (D)
1999 – 2006 George McKelvey(D)
2006 – 2011 Jay Williams (I/D)
2011 – 2013 Charles Sammarone (D)
2014 – Present John A. McNally IV (D)
(D) Democrat | (I) Independent | (R) Republican